top of page

VÝLETY DO OKOLÍ

Rozhledna Zlatý Chlum 

Jednou z nejbližších památek, kterou můžete navštívit pěšky je rozhledna Zlatý Chlum. Trasa je v některých pasážích poměrně strmá, takže ji doporučujeme spíše zdatnějším turistům. Na vrchu si můžete zakoupit vstupenku a užít si krásný výhled, nebo spočinout nad sklenicí vychlazeného Zlatého Bažanta.

výlet Zlatý Chlum.JPG

Křížový vrch

Pokud se vám nechce šplhat do 891 m.n.m., a přesto toužíte spatřit nádherné panorama, můžete své kroky stočit ke Křížového vrchu. Je zde rovněž možnost občerstvení ve stylové rustikální restauraci. Láká-li vás jiná zpáteční trasa, do města Jeseník odsud vede křížová cesta. Z centra se pak můžete vrátit také pěšky, nebo využít jedné z místních taxislužeb. Cesta do města vede kolem Villy Regenhart a projít si můžete i přilehlý městský park Smetanovy sady.

Okruh Křížový vrch Jeseník.JPG

Čertovy kameny

Dalším turisticky atraktivním cílem, který rozhodně stojí za návštěvu, jsou Čertovy kameny. Na toto místo lze dojít pěšky právě z výše uvedeného Zlatého Chlumu, ale v hlavní sezóně vás sem dopraví i vláček Lázeňáček, který běžně pendluje mezi Lázněmi Jeseník a Jeseníkem, ale nabízí i výlety za dalšími oblíbenými cíli, např. do netradičního Lesního baru. Více informací vám podá Informační centrum Jeseník. Kromě toho sem také můžete dojet autem. Přilehlé parkoviště je pouze několik set metrů od tohoto krásného přírodního útvaru. Jak vidíte na fotografii níže, vyhlídka nabízí nejen pohled na jesenické hory a údolí, ale i na polské nížiny. 

Výlet_Zlatý_Chlum_a_Čertovy_kameny.JP
20200522_131253.jpg

Město Jeseník

Do nejbližšího města Jeseníku se dostanete pěšky za necelou hodinu. Upozorňujeme, že část cesty je po silnici. Samozřejmě můžete využít i automobil, nebo taxi, které stojí mezi 80 a 100 Kč. Nachází se zde několik supermarketů (Kaufland, Billa, Lidl, Albert), restaurací, kaváren a barů. Z restaurací bychom doporučili již zmíněnou Villu Regenhart nebo Naše bistro. Z kaváren pak Ennea caffé & shop, kde si kromě výborných zákusků a kávy můžete nakoupit i místní sýr z Eko farmy Bobrovník a další suvenýry. Z místních historických památek stojí za povšimnutí středověká Vodní tvrz s Vlastivědným muzeemkostel Nanebevzetí Panny Marie z 19. století.

ptáčci Jeseník.jpg

Ptačí voliéra v Jeseníku 

Lázně Jeseník

Místem, které byste určitě neměli minout jsou horské Lázně Jeseník. Vzdáleno je jen necelých 6 km pěšky, ale můžete jej bez obav navštívit autem a využít některé ze záchytných parkovišť. Parkoviště jsou placená a dle jejich vzdálenosti od centra se liší i cena za hodinu stání.  Kromě typické lázeňské kolonády, zde najdete restaurace a obchody se suvenýry, kde samozřejmě nechybí nezbytné lázeňské oplatky. Pokud jste milovníky nápaditých dortů a kvalitní kávy, doporučujeme navštívit Vinckovo kavárnu a dortíkárnu, kde můžete ochutnat i piva z minipivorů, nebo zakoupit suvenýr v podobě kvalitních regionálních výrobků. Lázně Jeseník se v průběhu 19. století staly díky léčebným postupům Vincence Františka Priessnitze vyhledávaným místem, mezi českou i zahraniční smetánkou. Více se dozvíte zde. I v současnosti sem míří množství návštěvníků za ozdravnými pobyty a za jedním z nejčistších klimat v Evropě. Budete-li mít chuť, můžete si léčbu studenou vodou vyzkoušet na vlastní kůži v přilehlém Balneoparku. Od něj také vede nepřeberné množství lesních tras, které vás provedou po několika léčebných pramenech.  Dechberoucí výhled pak poskytuje Jižní svah, který je pokryt sochařskými objekty od sochaře Jana Šimka.

prameny Lázně jeseník.jpg
cesta Lázně Jeseník.JPG

Karlova Studánka

Lázeňská atmosféra na vás dýchne i ve městě Karlova Studánka. I zde je řada krásných klasicistních budov z 18., 19. a počátku 20. století a bují zde čilý turistický ruch.  Obec se nachází 27 km od Meetinky a je dostupná autobusem, či autem a tradičně zde naleznete placené záchytné parkoviště. Kromě krásného umělého vodopádu a již zmíněné dobové architektury můžete navštívit geologickou expozici, řadu kaváren, cukráren a restaurací. Díky orientační kreslené mapě pak můžete nahlédnout do historie bájí a rodů s tímto místem neodmyslitelně spjatých. Oblíbený je také bazénový komplex sídlící v budově Letních lázní, postavených na konci 19. století. Karlova Studánka je mimo jiné skvělým počátečním bodem oblíbených turistických (běžkařských) a cyklistických tras.

Karlova Studánka Letní lázně.jpg

Rejvíz

Malá vesnička Rejvíz je známá především díky svým typickým dřevěným domkům a nachází se 2 hodiny cesty po zelené turistické značce. Kromě několika dřevěných stavení a restaurací se jedná se především o vstupní bránu do přírodní rezervace, která nese stejné jméno. Největším lákadlem této oblasti je Mechové Jezírko, na které se dostanete po vyznačené trase, jež z části vede přes rozsáhlá rašeliniště. Vstup na konec naučné stezky vedoucí k jezírku je zpoplatněn a u kasy si můžete zakoupit také řadu ručně vyrobených upomínkových předmětů. Upozorňujeme, že cesta skrz rašeliniště tradičně vede přes uměle vybudované dřevěné chodníky, a proto může být v souvislosti se zhoršenými meteorologickými podmínkami, především v zimních měsících, uzavřena.

Rejvíz.jpg
Mechové jezírko.jpg

Zlatokopecký skanzen

Jak řada názvů památek i oblastí v okolí napovídá, severní část Jesenicka je úzce spjata s těžbou zlata. Právě ve Zlatých horách se o získávání a úpravě tohoto drahého kovu můžete díky Zlatokopeckému skanzenu dozvědět celou řadu zajímavý informací. Skanzen se skládá ze zdařilých reprodukcí zlatorudných mlýnů a hornické osady a lze si jej prohlédnout samostatně, nebo si zakoupit jednu ze dvou prohlídek s průvodcem. V rámci těchto komentovaných okruhů se budete moci přesvědčit, že rýžování zlata není žádná legrace, i když věříme, že vy se u toho řádně pobavíte. A kdo ví, třeba budete mít štěstí a částečku žlutého kovu si přece jen odnesete domů. Vzhledem ke vzdálenosti doporučujeme využít vlastní dopravu, na místě je možné parkovat zdarma.

Trasa_Zlatorudné_mlýny.JPG
bottom of page